WordPress swoją popularność (w końcu ponad połowa stron w światowym internecie posiadających silnik CMS jest stawiana właśnie na WP) zawdzięcza ogromnej ilości użytecznych pluginów, które pozwalają wzbogacić stronę o kolejne funkcje. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko „załatwimy wtyczką”, taka postawa prowadzi często do sporych kłopotów. Warto zadbać o „higienę” strony i nie przesadzać z ilością wtyczek oraz skupić się tylko na tych naprawdę potrzebnych. Ważna zasada dotycząca wtyczek i motywów: To, czego nie używamy na stronie – usuwamy!
Zatem czym kierować się przy wyborze wtyczki? Przede wszystkim bezpieczeństwem, które często jest niestety dyskusyjne. Raz, że wtyczka to zawsze obcy kod obciążający stronę, dwa, że nawet najlepsze wtyczki mogą się okazać podatne na ataki. Co więc robić? Przed pobraniem trzeba się zapoznać się z dokumentacją wtyczki, zasięgnąć opinii na branżowych stronach, zwrócić uwagę na oceny innych użytkowników i ilości pobrań. Takie postępowanie pozwoli uchronić naszą stronę przed ewentualnymi komplikacjami.
Wtyczki można z grubsza podzielić na kategorie: zapewniające bezpieczeństwo, analitykę strony, optymalizację i pozycjonowanie oraz usprawnienia. Większość wtyczek jest bezpłatna, lecz posiada rozszerzone płatne wersje, które szczególnie w zaawansowanych projektach mogą być świetnym wyborem. Przedstawiam moje WordPressowe must-have w każdej kategorii:
Bezpieczeństwo
Nie ma strony w 100% bezpiecznej! Są tylko strony, na których poziom trudności włamu jest tak wysoki, że zniechęca potencjalnego sprawcę. Mając to na uwadze, warto wprowadzić w życie strategię bezpieczeństwa, zanim zostaniemy z ręką w „nocniku”. To, co należy koniecznie wdrożyć na swojej stronie to Back-up, czyli kopię zapasową strony. Polecam dwie wtyczki do tworzenia kopii zapasowych:
Przeczytaj więcej o dobrych praktykach dotyczących bezpieczeństwa WP.
Analityka
Największym i najlepszym bezpłatnym narzędziem, które pozwala gromadzić informacje o ruchu na stronie i o jego efektywności jest Google Analytics. O tym, jak wdrożyć GA na stronę napisano zapewne już wszystko, więc zachęcam do eksploracji wyszukiwarek, a polecam wtyczkę:
Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights
Pozycjonowanie
Bez tej wtyczki nie wyobrażam sobie pracy z WP. YoastSEO, bo o niej mowa, to moim zdaniem najlepsza z wtyczek ogarniająca kwestie SEO naszej strony. Podstawowa (free) wersja daje nam już całkiem sporo przydatnych funkcji takich jak, np. meta opisy czy generowanie mapy XML. Obsługa tej wtyczki jest banalnie prosta, co również jest jej ogromnym atutem.
YoastSEO
Usprawnienia
Ta kategoria dotyczy w zasadzie każdej wtyczki. Ja skupię się na usprawnieniach: poprawiających szybkość wczytywania strony, czyli mechanizmu cache oraz jej optymalizacji. Popularną wartą polecenia wtyczką, która sprawi, że Twoja strona będzie ładować się szybciej, jest:
WP Super Cache
Wtyczką, która „posprząta” wszystko, czego nie potrzebujesz w bazie danych WP (np. skasowanych/niezatwierdzonych komentarzy, postów, pingbacków i trackbacków), a do tego potrafi wiele, więcej jest:
WP-Optimize
Pluginy wymienione w tym artykule są naprawdę godne polecenia, wierzę, że pomogą Ci w budowie strony na WP. Jeśli masz pytania, pisz śmiało, z przyjemnością pomogę.